Dzisiaj jest środa, 30 lipca 2014. Imieniny Julity, Ludmiły, Zdobysława

Mało nas, mało nas..., a do 2035 roku będzie jeszcze mniej

2012-05-27 08:00:00 (ost. akt: 2012-05-26 22:46:22)

Już jest nas mało, a będzie jeszcze mniej. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego, do 2035 roku na Warmii i Mazurach liczba ludności zmaleje o ponad 111 tys. osób. W całym kraju kraju spadek ma wynieść ok. 2,2 mln.


Mało nas, mało nas..., a do 2035 roku będzie jeszcze mniej

Autor: Beata Szymańska

— Są tego dwa powody — tłumaczy dr Jacek Poniedziałek, socjolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. — Po pierwsze, mniej nas się rodzi, a po drugie, migracja.

Niż demograficzny i migracje najbardziej uderzą w północny pas regionu. W powiecie braniewskim liczba ludności ma stopnieć aż o jedną czwartą. Już dzisiaj w powiecie braniewskim i także elbląskim są miejscowości, które faktycznie istnieją tylko na mapie. 


— Nikt nie mieszka już w Karwitach, Kwitajnach Małych, Marysinie, Kandytach, Niekwitajnach, Nowym Wikrowie — poinformowano nas w Urzędzie Gminy w Godkowie (powiat elbląskim).

— Nie ma pracy. Ludzie wyjeżdżają w jej poszukiwaniu — dodaje Henryk Hrybek, sekretarz Urzędu Gminy w Płoskini (powiat braniewski).
 Ludności ubywa w całej gminie. Według danych na koniec grudnia 2010 roku w Płoskini mieszkało 2747 osób. Dzisiaj jest ich 2739. Ubytek nie jest duży, ale odpływu ludności nie da się raczej zahamować.

Także według Macieja Romanowskiego, wicestarosty elbląskiego, odpływowi ludności z terenów wiejskich nie uda się już zapobiec.


— Na wsiach zaczynają dominować gospodarstwa wielkoobszarowe — wyjaśnia wicestarosta. — Ludzie emigrują więc do dużych aglomeracji. Ważne jest, by stworzyć im takie warunki, by potrafili znaleźć się w tej nowej dla nich rzeczywistości.

W samym Elblągu liczba ludności ma zmaleć o ok. 15 tys. osób. Elblążanie, podobnie jak mieszkańcy, mniejszych miejscowości opuszczają coraz częściej rodzinne pielesze w poszukiwaniu pracy. 
Dane statystyczne o urodzinach nie do końca także pokazują prawdziwy obraz sytuacji.

— Dziecko rejestruje się w miejscu jego urodzenia. A dochodzi do niego zazwyczaj w dużych ośrodkach, gdyż w mniejszych oddziały położnicze zostały wcześniej zlikwidowane. Na przykład w Elblągu zaledwie 30 proc. porodów jest porodami u matek będącymi mieszkankami miasta — wyjaśnia Anna Szocik, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Elblągu.

Dlaczego exodus dotyka najbardziej północne powiaty, które graniczą z obwodem kaliningradzkim?
— Bo to myślenie życzeniowe, że jak się otworzy granicę z obwodem kaliningradzkim, to spłynie na nas bogactwo rosyjskie — mówi dr Poniedziałek. — Jak się spojrzy na osiągi gospodarcze obwodu kaliningradzkiego, to nie zachwycają. I ludzie szukają sobie lepszego miejsca na świecie. Uciekają więc z tego pasa przygranicznego, bo tak naprawdę to jest koniec Europy.

Według socjologa, musimy się pogodzić z tym, że niektóre części naszego kraju, szczególnie Warmii i Mazur, będą pustkowiem. — Rozumiem polityków, że muszą zaklinać rzeczywistość, ale jak się spojrzy na to, co nas otacza, to tak naprawdę niewiele można zrobić — uważa dr Poniedziałek. — Co innego, gdybyśmy za sąsiada mieli choćby bogatą Norwegię.

Według spisu z ubiegłego roku, na Warmii i Mazurach mieszkało 1 399 tys. osób. Dziesięć lat temu, kiedy był przeprowadzony poprzedni spis, w województwie było 1 428 tys. osób. W ciągu ostatnich dwunastu lat z mapy Warmii i Mazur zniknęły miasta wielkości Giżycka i Reszla. Co roku ponad trzy tysiące osób opuszcza Warmię i Mazury.

Dziś gęstość zaludnienia w regionie wynosi 58 osób na kilometr kwadratowy, to najmniej w kraju. Średnia dla Polski to 123 osoby na km kw. Już jest nas mało, a będzie jeszcze mniej. — Ale nigdy nie byliśmy licznym regionem — zauważa prof. Norbert Kasparek, historyk z UWM. — Piaski nie wyżywią, a jeziora i lasy nie zachęcają do osiedlania się stałe. Podobnie jest na Litwie, Łotwie. Tam jest jeszcze mniej ludzi.

Andrzej Mielnicki, wch

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ
Podziel się informacją, wyślij zdjęcia. Pisz: gazeta@dziennikelblaski.pl.

Komentarze 38 pokaż wszystkie komentarze w serwisie Coś się źle wyświetla? Widzisz błąd? Zgłoś nam to!

Dodaj swój komentarz

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

  1. hochensteiner #772367 | 79.124.*.* 09-08-2012 12:19

    przecież o taką Polskę walczył Bolek i Lolek , którzy razem zmieniali oblicze ziemi ... tej ziemi --- pierwszy zmienił oblicze zakładów pracy a drugi zmienił robola w chłopa pańszczyźnianego

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. lucek #772355 | 79.124.*.* 09-08-2012 12:09

    za taki stan rzeczy należy zawdzięczać bandzie okrągłostołowej , dzięki której mamy zieloną wyspę --- co prawda bez własnego przemysłu , ale za to z instytucją kulturalno - oświatową pod światłym przewodem kr-k

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. xxxx #689015 | 82.177.*.* 29-05-2012 08:52

    Nie musimy miec mózgów za nas mają je ci co nami wszystkimi i wszystkim "manipulują",a my....maszynki

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. ascorutical łykaj łykaj #688578 | 83.11.*.* 28-05-2012 19:24

    co innego gdybyśmy mieli mózg, ale nie mamy

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. chętny na wieś #688576 | 83.11.*.* 28-05-2012 19:21

    I co macie tam squaty? Jest zasięg sieci komórkowej, woda, gaz, prąd?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  6. Jonas #687989 | 159.245.*.* 28-05-2012 10:39

    Jeżeli chodzi o sytuację demograficzną Elbląga to tutaj dopomógł ostatni podział administracyjny, który był punktem zwrotnym. Poza tym Elbląg to nie żadna Warmia i Mazury.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  7. wiem ot co #687792 | 164.126.*.* 28-05-2012 00:54

    Jeden taki to nigdy nie wyjedzie poza Elblazkowo. Musi być blisko mamusi. Nie ojca, mamusi.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  8. ol #687752 | 178.36.*.* 27-05-2012 23:18

    Będzie nas jeszcze mniej bo , praca jest słabo opłacalna, rodzinne mieć nie warto, brak kasy, pomocy dla młodych matek chyba prawie żadnej jak straciłeś prace to liczyć można na siebie,tylko JEDEN PLUS , SA JEZIORA I LASY ALE TO ZA MAŁO. ja tez wyjadę z tąd jak tylko będę mógł

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  9. civ #687749 | 80.50.*.* 27-05-2012 23:09

    CAŁA TA ANALIZA MA SWOJE PLUSY I MINUSY, CHODZI TYLKO O TO ABY TE PLUSY NIE PRZYSŁONIŁY WAM MINUSÓW. I tak np. spadnie bezrobocie, jak spadło w skali kraju, kiedy to młodzi, kreatywni i aktywni ludzie wyjechali m. in. do Wielkiej Brytanii. Gratulacje dla polityków.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  10. braniewianin #687690 | 77.253.*.* 27-05-2012 21:58

    i bardzo dobrze ludzie uciekaja z granice za lepszym zyciem bo naszym kraje zadza bydlaki ktore mysla jak nakrasc najwiecj

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  11. hu #687676 | 88.152.*.* 27-05-2012 21:45

    Bo ksieza i zakonice niemaja dzieci. to jest przyklad

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  12. kkkkkk #687660 | 27-05-2012 21:28

    nie ma co się dziwic a co tu robic pracy brak region zaniedbany przez wiele lat głoszono nie ma co sie budowac przyjdzie niemiec i zabieze teraz ktos oglosił ze tu przemysłu sie nie bedzie rozwijac bo to teren turystyczny a co tu za turystyka ,niedlugo będa pola i lasy tak nasza władza doprowadza ten region do dobrobytu, moze samodzielne panstwo pruskie powstanie i będzie rozwój.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  13. sss #687625 | 109.243.*.* 27-05-2012 20:43

    jak pracy brak i ludzie wyjezdzaja do wiekszych miast lub zagranice

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  14. Nowa Prawica #687463 | 178.235.*.* 27-05-2012 17:04

    Socjalizm do tego wlasnie prowadzi. Tylko prawdziwy wolny rynek, niskie podatki i nie wtracanie sie panstwa w gospdoarke moze ten trend nieco zmienic

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. aaa #687330 | 82.177.*.* 27-05-2012 13:44

      Polecam PoznajPrawde Otwórz oczy na otaczający cie świat.

      ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. + #687312 | 62.87.*.* 27-05-2012 13:19

      -do koch-...a co Tobie przeszkadzało lub przeszkadza wejść ,do tej jak to nazywasz, klasy uprzywilejowanej?...przekonania, brak wykształcenia,lenistwo czy też nienawiść do Polski...Twój wybór więc zapierdalaj do 67roku życia a nie narzekaj.

      ! - + odpowiedz na ten komentarz

    3. Reflekcje 75-latka #687294 | 93.105.*.* 27-05-2012 13:08

      Widzę, że ostatnio, to temat na czasie. Niepokoi mnie bardziej to, że o zmniejszaniu się ludności w naszym rejonie wypowiadają się znane osobistości, wróżąc prawie w najbliższych latach kataklizm demograficzny. Ja widzę to inaczej. Ten obecny ubetek ludności jest wynikiem tego, że przez 50 lat mielismy granice zamkniete, teraz sa otwarte i to robi wrazenie, że się wyludniamy. Owszem wyludnimy się tylko do takiego poziomy jaki powinniśmy mieć już 30 lat temu. W naszym regionie nie będzie drugiego śląska, rozwiną się inne formy gospodarcze. Taki region jak nasz ma swoje walory i zostaną one dostrzeżone i zagospodarowane. Zastanawiam się po co, to dolewać ludziom jeszcze tyle pesymizmu. Takie tereny jak nasze za kilkanaście lat będą bardzo w cenie. Rozwijająca się gospodarczo Europa będzie potrzebować takich "zacofanych" terenów jak nasze.

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    4. wskaźnik dzietnośći #687258 | 78.86.*.* 27-05-2012 12:26

      wsród Polek w Wielkiej Brytanii jest 2.5 raza wyższy niż w kraju - opieka socjalna nie ma nic do tego, w Polsce nikt nie myśli o dzieciach skoro ciężko wyżyć do 1., to się strzasznie odbije w przyszłości i nikt nie jest w stanie oszacować jak bardzo źle będzie

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    5. jak "rozmontowaliście" PGR-y #687257 | 78.86.*.* 27-05-2012 12:24

      to trzeba było ziemię dać ludziom za darmo, teraz macie skutki, albo leży odłogiem albo w wielkich folwarkach rządzą zagraniczni władcy a polscy chłoporobotnicy nie chcą tyrać za półdarmo bo nie chcą być niewolnikami u siebie

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    6. moi #687254 | 83.20.*.* 27-05-2012 12:22

      dlaczego malo? jak dal mnie w sam raz. nie tak jak w najwiekszych miastach, jeden na drugim. Mniejsza gestosc zaludnienia ma swoje ogromne plusy!

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. Katechetka #687247 | 88.156.*.* 27-05-2012 12:17

        A na jakiego diabła, nam bachory ?

        Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      2. Falisty #687222 | 88.156.*.* 27-05-2012 11:57

        Dwa tygodnie temu jakaś gazeta (chyba Wyborcza) pisała o tym, ze na Wyspach najwięcej kobiet rodzących dzieci (z innych krajów) to Polki. Skąd więc się bierze taki spadek urodzin w Polsce? To polityka rządu, brak jakiegokolwiek socjalu, pomocy i przepisów. No i dochodzą jeszcze w PL płace nieadekwatne do wykonywanej pracy i wysokie ceny w stosunku do zarobków. Taki to kraj :(

        Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

        1. . #687184 | 83.9.*.* 27-05-2012 11:25

          Nie martwcie się unia napuści nam arabów, tak samo jak zrobiła w innych krajach zachodnich.

          Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        2. Tomek #687172 | 81.15.*.* 27-05-2012 11:14

          Nie lubię poniedziałku.

          Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        3. @# #687164 | 83.24.*.* 27-05-2012 11:06

          U S i cała administracja niech lepiej zamknie mordeczkę i nic nie mówią bo to ich wina , ściemy propagandy i okradania dzięki przepisom kraju i biednych ludzi . I nie trzeba będzie 2020 a za dwa, trzy lata lub szybciej jak ZUS zbankrutuje skończą się emerytury renty załatwione jeszcze dzięki komunie lub komunistycznym przepisom oraz kopertom lub innymi pracami "służbami " -wtedy będzie fala emigracji .I oto chodziło wasz mocodawcom dobry przyjaciołom z USA Niemiec i oczytanym księżom jak dawne majątki i tereny będą znowu należeć do dawnej bohaterskiej elity co obywatelstwa nazwiska i kraje zmieniała jak rękawiczki a ludzi i otoczenie za nic miała dbała o własne d i często swoja własna d majtki zdobywała .Możecie mnie wyśmiać zablokować usunąć, ale i tak wyjdzie prędzej czy później dojdzie do ekonomicznego ekstremizmu .Zresztą widać co się dziej na świecie i w unii sztuczne waluty celowy kryzys i zyski jednej grupy .

          Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        4. 324 #687143 | 82.177.*.* 27-05-2012 10:47

          Całkowicie popieram kocha

          ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

          1. 324 #687137 | 82.177.*.* 27-05-2012 10:45

            O ile rządzący dbają tylko oto aby zyski były odprowadzane za granicę (duże sieci handlowe) a Polacy pracowali jako niewolnicy za grosze bo jak nie odpowiada to na bruk a na twoje miejsce przyjdzie inny.Pracując we dwoje nie stać na podstawowe sprawy nie mówiąc o dzieciach.Które i tak biegają po śmietnikach zbierając puszki na sprzedaż.Niech rodzą Ci co w ostatnim dwudziestoleciu tak szybko i uczciwie się wzbogacili bo my musimy pracować do 67 lat a nie myśleć o dzieciach.A rządzący są coraz bardziej pazerni i im ciągle mało i oni oszczędzać nie muszą.A żyć na kredyt to każdy głupi potrafi tylko że te ich kredyty spłacać będzie społeczeństwo a nie ci przy korycie Tak że młodzi też niech nie narzekają bo będą spłacać te kredyty które rządzący zaciągnęli bo to na pewno im w spadku zostawią. A u nas pozostanie skansen i rezerwat przyrody gdzie będą mogli przyjeżdżać na wycieczki i patrzeć do czego doprowadziła pazerność rządzących

            Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

            1. koch #687132 | 83.11.*.* 27-05-2012 10:31

              Redaktorku nie dwa powody jak piszesz tylko trzy powody , a te dwa co wyliczyłeś to sa ściśle powiązane z trzecim powodem. Mianowicie trzecim powodem jest polityka wszystkich Rządów od 20 lat kontynuowana w kierunku niszczenia polskości z pełną akceptacją i zrozumieniem przez kapitał i kręgi rządzących polityków ze styropianu, solidarności i żydostwa. Traktowania większości Polaków jak niewolników we własnym kraju. Podział społeczeństwa na tych co mogą wszystko i tych co muszą się dostosować do narzucanego restrykcyjno- podatkowego systemu wyniszczającego nasz naród. Przez co większa cześć wykształconego społeczeństwa woli wyemigrować z naszego kraju niż pracować za niewolnicze pensje. Bez żadnych perspektyw , że otrzyma jakąś przyzwoitą emeryturę . Rządy podzieliły wbrew konstytucji RP Polaków na klasy uprzywilejowywane i te co muszą zapierdalać do śmierci na tych co pilnują , sprawdzają ich czy oby nie buntują się i opłacają wszystkie podatki. Ci co tyrają do 67 r życia /śmierci/ na klasę uprzywilejowaną policyjno-skarbową , która wywalczyła sobie wiele przywileji typu emeryturka wcześniejsza , trzynastki, premie, zwroty za remonty mieszkań w 100% itp. przywileje. Przez taką politykę / polityków/ Rządów RP ciągłych zwiększania podatków i para podatków większość narodu polskiego nie widzi perspektyw życia w Polsce i woli wyjechać do innego bardziej przychylnego państwa w UNI europejskiej . Gdzie zarobki są czterokrotnie większe niż w Polsce a podatki i ceny są niższe. Tak reasumując dopóki polityka rządzących polityków nie zmieni się w stosunku do Narodu Polski to jestem pewien , że za 20 lat w Polsce zostaną sami emeryci i ekipa przydupasów zatrudnionych w policji, wojsku, Urzędach Skarbowych. Reszta "niewolników " wyemigruje za lepszym życiem do UNI i innych regionów świata bardziej przychylnych nam Polakom . Ciekawe co wtedy wymyślą Rządzący , sprowadzą Chińczyków i będziemy mieli II Chiny PRL.

              Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

              1. student #687124 | 88.156.*.* 27-05-2012 10:16

                Bardzo dobra wiadomość! Będzie mnie bezrobotnych. Gazety pisza i telewizja ciągle o tym pierniczą bo będzie mnie PODATKÓW!

                Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                1. sołtys #687117 | 89.228.*.* 27-05-2012 10:12

                  Proponuję zatrudnić po jednym konserwatorze do każdej nowo wybudowanej fontanny. a ich buduje się obecnie (chyba :) więcej, a niżeli się rodzi dzieci. Bezrobocie na bank spadnie o połowę.

                  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                2. wasz #687072 | 77.252.*.* 27-05-2012 09:25

                  Nie ma okreslenia sekretarz Urzędu Gminy jest sekretarz Gminy.Oj redaktorzy,redaktorzy...

                  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                  1. ElPaso #687066 | 37.8.*.* 27-05-2012 09:23

                    Nie rodzą dzieci bo nie ma pracy. Skoro dwie osoby się nie mogą godnie żyć z jednej pensji to po co mają rodzić dzieci???

                    Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                    1. !?! #687050 | 88.156.*.* 27-05-2012 09:11

                      Imbecylizm i sabotaż polskich władz wobec polskiego społeczeństwa sięgnął zenitu. To mało powiedziane, że ich polityka jest nieprzemyślana i antyspołeczna. Ich polityka prowadzi do zaniku polskiej kultury i polskiej własności na ziemiach polskich. Jak bardzo zmanipulowali umysłami ludzi świadczy to, że jest bardzo mały opór na taką politykę. Świadczy to o kopletnej ciemnocie społeczeństwa i braku samodzielnego myślenia wśród ludzi w najprostszych kwestiach. To co porusza ten krótki artykulik to horror znany w całym kraju od lat...czy powstał jakiś program który by nie dopuścił do rozkładu Państwa Polskiego? Nie, polityka dalej jest kontynuowana w kierunku niszczenia polskości z pełną akceptacją i zrozumieniem przez kapitał i kręgi rządowe niemieckie i rosyjskie. Ręce opadają jak słyszę od ludzi, że to nic takiego i jakoś będzie. Pod zaborami też jakoś było...

                      Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

                      1. Heyka #687048 | 79.190.*.* 27-05-2012 09:08

                        Co za banały, wyświechtane frazesy i pseudonaukowe wywody. A ja tam uważam, że dla regionu turystycznego im mniej ludzi - tym lepiej.

                        Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                      2. is #687039 | 78.8.*.* 27-05-2012 08:53

                        nie rodza dla wygodnictwa

                        Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                      3. babajaga #687030 | 27-05-2012 08:29

                        jak zwykle chyba coś sie pomieszało GO bo w Kandytach ludzie mieszkają!

                        Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                      4. Polak #687028 | 83.25.*.* 27-05-2012 08:27

                        Ludzie nie chcą mieć dzieci, ponieważ państwo nie daje pieniędzy na jego wychowanie wystarczy zobaczyć w Niemczech, tam to sie opłaca mieć dzieci

                        Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                        1. taka prawda #687025 | 81.190.*.* 27-05-2012 08:17

                          dzieci sie nie rodzą bo ludzie nie maja pieniedzy na wychowanie, brawo Tusk i PO, ceny idą ostro w gore a płace stoją w miejscu albo roboty nie ma