Dzisiaj jest czwartek, 24 lipca 2014. Imieniny Kingi, Krystyna, Michaliny

Zabił siostrę, ranił matkę. Za 4,5 roku wyjdzie na wolność

2011-10-07 15:05:16 (ost. akt: 2011-10-07 17:53:40)

Miał 16 lat, gdy zabił nożem siostrę, a na matkę rzucił się z siekierą. W piątek, po ponad dwóch latach od tamtego makabrycznego zabójstwa, usłyszał wyrok: 7 lat więzienia. Sąd uznał, że nie wiedział, co robi, gdy zadawał śmiertelne ciosy.

Paweł J. spędzi w więzieniu siedem lat

Paweł J. spędzi w więzieniu siedem lat

Autor: Ryszard Biel

Ogłoszony w piątek wyrok jest nieprawomocny. 
— Jeżeli strony uważają, że wyrok jest niesprawiedliwy bądź krzywdzący, mają prawo wnieść apelację do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku — poinformowała sędzia Danuta Kachnowicz. 



Paweł J. miał 16 lat, kiedy 11 marca 2009 r. zaatakował w domu swoją siostrę nożem. Z dużą siłą zadał jej kilkanaście uderzeń w głowę, szyję, klatkę piersiową i nadbrzusze, powodując 41 głębokich ran. Dziewczynka nie miała żadnych szans na przeżycie. 
Drugi raz, tego samego dnia, zaatakował swoją matkę, gdy ta wróciła do domu i rozpoczęła poszukiwania córki.

Rzucił się na nią z siekierą. Zadał co najmniej dwa, bardzo silne ciosy w okolicę głowy. Kobieta uszła z życiem, bo na ratunek pospieszył jej mąż. 
Chłopak jeszcze tego samego dnia został zatrzymany przez policjantów. Przed sądem rodzinnym i nieletnich, który zadecydował o tym, że może odpowiadać za zbrodnię jak osoba dorosła, przyznał się do winy. Wyjaśniał, że tragicznego dnia doszło między nim a siostrą do sprzeczki.




Wina Pawła J. nie budziła wątpliwości. Jako nieletni nie mógł jednak zostać skazany na najsurowszą karę przewidzianą za zabójstwo, to jest dożywocie. 
Proces przed Sądem Okręgowym w Elblągu rozpoczął się w marcu 2010 r. Toczył się za drzwiami zamkniętymi. Jednym z głównych zadań sądu było ustalenie, czy nastolatek wiedział, co robi w chwili ataku na siostrę i matkę. 
Pawła J. badały trzy zespoły biegłych psychiatrów i psychologów z Lublina, Starogardu Gdańskiego oraz Świecia. Ich opinie były rozbieżne. 


— Sąd, wydając wyrok, uznał, że Paweł J. w chwili ataku na siostrę i matkę miał ograniczoną w stopniu znacznym zdolność rozpoznania znaczenia czynu — mówi Dorota Zientara, rzecznik prasowy elbląskiego sądu. 


Paweł J. został skazany na 7 lat więzienia. Karę ma odbywać w systemie terapeutycznym, co oznacza m.in. wzmożoną opiekę resocjalizacyjną, psychologiczną. Za kratkami spędził już 2,5 roku. To oznacza, że najpóźniej za 4,5 roku wyjdzie na wolność. Dotychczas nie był karany. Może starać się o przedterminowe zwolnienie.
AKT
Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ
Podziel się informacją, wyślij zdjęcia. Pisz: gazeta@dziennikelblaski.pl.

Komentarze 19 pokaż wszystkie komentarze w serwisie Coś się źle wyświetla? Widzisz błąd? Zgłoś nam to!

Dodaj swój komentarz

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

  1. S. #410563 | 83.11.*.* 15-10-2011 16:14

    Moim zdaniem powinien dostać dożywocie. Zabił własną siostrę i próbował zabić matkę. To przecież paranoja. Za te parę lat wyjdzie i co dalej? Kto wie czy nie postąpi podobnie po raz drugi? Wystarczy raz popełnić zbrodnię, potem może to być chleb powszedni nawet po resocjalizacji czy opiece psychologicznej... Ale i tak najlepiej uznać go za chorego psychicznie. Na Boga, w Polsce za głupią kradzież dostają nieraz po 10 lat, a tu 7?! Komedia... Ironia... Paranoja...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. abel #404401 | 78.8.*.* 10-10-2011 12:41

      A jak gówniarz wyjdzie zaraz wyjdzie, to może państwo da mu mieszkanie i pracę,bo co biedaczyna będzie robił?Wątpię ,że rodzice przyjmą go pod swój dach. Ciekawe kogo następnego bydle zabije?

      ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. ryłos #403438 | 88.156.*.* 07-10-2011 20:33

      Ciekawe czy ktoś badał te zespoły biegłych psychiatrów i psychologów.Wysoki sąd też powinien udac się na pilne badania,bo skoro ten grzeczny chłopiec nie wiedział co robi,to w takim razie za co został ukarany 7-letnim więzieniem.

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    3. kasia #403412 | 83.11.*.* 07-10-2011 20:03

      głupie tłumaczenie że nie wiedział co robi za iska kara dla niego dożywocie dla guwniaza

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    4. onaONA #403312 | 46.171.*.* 07-10-2011 18:48

      bo OFIARY to nie rodzina Tuska albo Kaczyńskiego!!!!!!! DOŻYWOCIE wtedy by dostał na pewno!!!!!!!! ZWYKLI LUDZIE zawsze są POKRZYWDZENI!!!!!!!!!! albo ktoś DOBRZE POSMAROWAŁ GDZIE POTRZEBA!!!!!!!

      Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    5. kermit #403293 | 83.23.*.* 07-10-2011 18:27

      człowiek za alimenty dostaje trzy lata,zabójstwo i próba zabójstwa 7 lat,chory kraj

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    6. gocha #403290 | 80.54.*.* 07-10-2011 18:24

      Może lepiej już go wypuścić

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    7. dupa biskupa #403263 | 188.33.*.* 07-10-2011 17:54

      weźcie wy te komentarze polityczne na inna stronę. ktoś jest poważnie zakochany w polityce. won stąd!!

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    8. dariusz #403228 | 46.186.*.* 07-10-2011 17:30

      następnym razem jak ktoś• mnie wk**wi, to wezmę siekierę i porąbie na drzazgi takiego...i dostanę 7 lat wakacji...piekny kraj

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    9. tomek olsztyn #403215 | 88.156.*.* 07-10-2011 17:18

      NIECH ZYJE PARTIA PIS WYGRA WYBORY POKONA ZŁO TUSKOWE ZNISZCZY PALIKOTA I SLD

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    10. do dab #403194 | 89.228.*.* 07-10-2011 16:48

      Zapomniałeś jeszcze dodać LEWIZNĘ LSD no i te PJN czy inne Paligłupowe POpłuczyny.

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    11. Yyyhhh, skupiam się ... !!! #403165 | 88.156.*.* 07-10-2011 16:27

      Ostro z nim pojechali. Wystarczyłoby pouczenie.

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    12. dab #403149 | 88.156.*.* 07-10-2011 16:15

      PO, PIS, PSL to to samo jedno wielkie "G" tylko z innej strony pokazane. Wlączcie myslenie i nie bądzcie gówniarzami..

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    13. Bywalec #403134 | 178.235.*.* 07-10-2011 16:02

      Ten kretyn od dłuższego czasu wcina się z takimi komentarzami do większości artykułów.Wierzy w słowo PISane...

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    14. niecierpek 48 #403123 | 83.9.*.* 07-10-2011 15:53

      co wypisuje?to PO kazało mu zabić?może jeszcze Tusk,co?paranoja!

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. W.W. #403122 | 46.113.*.* 07-10-2011 15:53

        nie mają o czym pisać, sprawa dotyczy rodziny, a debil jakiś niżej politykę w to miesza(było jest i będzie hu...jowo w Pl)

        Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

        1. ja #403111 | 79.187.*.* 07-10-2011 15:45

          skazany za PiSu, wypuszczony za PO, oto POlska Tuska!

          Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

          1. Paweł #403084 | 77.255.*.* 07-10-2011 15:35

            Ten wyrok to jakiś żart?

            Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          2. michał #403083 | 83.9.*.* 07-10-2011 15:35

            Zastanawiam sie, po co takie artykuły. Żeby wywołać negatywne emocje wśród czytelników?